Poszukiwanie grobu na cmentarzach krakowskich.

Napisz swój komentarz.

Poszukiwanie grobu na cmentarzach krakowskich.

Postprzez JacekP » 21 Sty 2015, 20:20

Od jakiegoś czasu poszukuję grobu ks. Alfonsa Graszyńskiego. Ksiądz ten w roku 1940 został internowany na terenie Archidiecezji Poznańskiej. Uniknąl osadzenia w Dachau i zarazem śmierci , tak jak jego współinternowani koledzy księża. Z uwagi na wiek został zobowiązany do osiedlenia w Generalnej Guberni. Był to ksiądz który był przywódcą duchowym powstanców wielkopolskich z jego parafii, organizował obronę Wolsztyna. W pierwszych dniach września 1939 roku uczestnicząc w zgromadzeniu podczas egzekucji kilkunastu mieszkańców Kościana zaoferował swoje życie za jednego ze skazanych, ojca kilkoro dzieci. Ofiara ta nie została przyjęta ze strony oprawców. Wg relacji Jego bratanka, też księdza wyjechał do Łańcuta a potem do Porąbki Uszowskiej , gdzie pełnił jeszcze posługi duszpasterskie. Zmarł 5 czerwca 1943 roku w Krakowie i został pochowany w grobowcu Księży Misjonarzy na cmentarzu na Stradomiu.
Moja korespondencja z Archiwum Zgromadzenia Księży Misjonarzy doprowadziła jedynie do tego że otrzymałem odpowiedz tej treści " Na Stradomiu nie ma zadnego cmentarza. Jedynie pod kościołem seminaryjnym znajduje sie sarkofag zmarłych w XVII w. Dokumentacja zgromadzenia nie potwierdza też żadnej informacji o ks. Graszyńskim."
Uważam że koleżanki i koledzy z MTG jako znajacy dokładnie swój teren zainteresujecie się tematem i najlepiej rozwiążecie zagadkę i wskażecie kierunek poszukiwań.
Pozdrawiam Jacek Piętka WTG Gniazdo.
JacekP

Dołączenie: 20 Sty 2015, 21:01

Re: Poszukiwanie grobu na cmentarzach krakowskich.

Postprzez Magdalena Smolska » 04 Lut 2015, 00:31

Jacku,
Grobowiec Misjonarzy jest na Cmentarzu Rakowickim, tam należy poszukiwać pochówku ks. Alfonsa Graszyńskiego. Najlepiej skontaktować się z zarządem cmentarza i poprosić o sprawdzenie w rejestrach.
http://www.zck-krakow.pl/

Nie ma Porąbki Uszowskiej jest Porąbka Uszewska. Faktycznie przy ul. Stradom w latach 40 tych XX w. nie było żadnego cmentarza.
Magdalena
Magdalena Smolska

Dołączenie: 12 Mar 2009, 11:35

Re: Poszukiwanie grobu na cmentarzach krakowskich.

Postprzez JacekP » 19 Lut 2015, 17:44

Witam Serdecznie dziękuję za zainteresowanie się sprawą. Nie zaglądałem teraz tutaj bo prowadziłem wymianę wiadomości z ks prałatem prof.Gajdą z Tarnowa, który był w Porąbce Uszewskiej w latach 40 XXw.
Pamięta księdza i podał wiele nowych danych, ale miejsca pochówku nie pamięta. Wobec tego napiszę pod wskazany adres. Dziękuję i pozdrawiam Jacek
JacekP

Dołączenie: 20 Sty 2015, 21:01

Powróć do Księga Gości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość