Ogłoszenia: szukam... rodziny... osób... miejscowości...

Istotne adresy stron związanych tematycznie z genealogią.

Ogłoszenia: szukam... rodziny... osób... miejscowości...

Postprzez akgielas » 08 Mar 2010, 00:52

Księgę, ku pamięci kolejnym pokoleniom rozpoczynam pisać w dniu … Roku Pańskiego 2004-go.
.........................................................................................................................
Chociaż jesteśmy rozrzuceni po całym świecie to jedno nas jednoczy jest to nasze nazwisko „Gielas”.

Nazywam się Krzysztof Gielas i mieszkam w Wodnikach gmina Wąsosz powiat Górowski województwo Dolnośląskie. W miarę wolnego czasu od ok. 6 lat zbieram informacje dotyczące moich przodków i chcę przedstawić je i udostępnić w mojej książce i drzewie genealogicznym. W kręgu moich zainteresowań są osoby noszące nazwiska: Gielas, Bobek, Jurczyński, Stoch, Boryczka, Radliński, Zimoń,.... Województwa związane z rodziną: Małopolskie (Galicja), Wielkopolskie, Dolnośląskie, Śląskie, ....
Czytając różnego rodzaju czasopisma, posługując się Internetem, słuchając radia i telewizji, czasami napotykaliśmy na swojsko brzmiące nazwisko Gielas. Niektórzy z nich są nam znani, jako bliscy krewni, znakomita większość natomiast to nieznani osobiście, jakby zupełnie obcy ludzie. Ale czy tak naprawdę obcy? Przecież nosząc to samo nazwisko coś nas jednak łączy, również wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadomi. Łączy nas nie współczesność a wspólne korzenie z minionych lat. To spowodowało, że poczuliśmy potrzebę poznania tych ludzi bliżej.

Każda rodzina ma swoją historię i swoich przodków. Moim celem jest odnalezienie jak największej ilości krewnych, którzy są rozrzuceni po całym świecie i nie znają się. Jest wiele osób, których nie znam lub nie znałem, a które są ze mną spokrewnione.

Głównym celem stworzenia Kroniki Rodziny GIELAS jest chęć poznania przodków niezależnie kim byli; szlachcicami, mieszczanami, chłopami czy robotnikami i przekazania tych wiadomości naszym dzieciom i rodzinie. Pozwoli to poznać związki rodzinne wynikające z bliższego lub dalszego pokrewieństwa.

Nazwisko Gielas pochodzi od imienia ………(…). W dokumentach pisanych nazwisko to pojawiło się pierwszy raz w ……r. Obecnie w Polsce mieszka około 213 osób o takim nazwisku. Najwięcej w województwie małopolskim, co sugeruje, że Małopolska jest "ojczyzną" rodu Gielas. Rozmieszczenie Gielas w Polsce pokazuje obrazek. Strona internetowa: (http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/gielas.html). Stan na 1998r. Zamieszkują oni w 24 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w Wadowice ,a dokładnie 66. Dalsze powiaty/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku m. Kraków (38), m. Bielsko-Biała (20), Myślenice (11), m. Wrocław (8), Skarżysko-Kamienna (8), m. Gliwice (7), Inowrocław (7), Brzeg (6) i Kraków z liczbą wpisów 5.

Znani mi Gielas mieszkają w miejscowości: Janikowo, Sielec, gmina Janikowo powiat Inowrocław województwo Kujawsko-pomorskie (przed II wojną światową zamieszkiwali w Wielkopolsce i Małopolsce), Złoczew województwo Sieradz i w Gdynia Orłowo woj. Zachodnio-Pomorskie.
Ze względu na brak jakichkolwiek dokumentów i grobów, nie udało mi się udokumentować przodków w linii męskiej ze strony dziadka - Józefa Gielas (Gelas). Urodzonemu 2 grudnia 1887roku w Dąbrówce Infuackiej (dzisiaj Mościce dzielnica Tarnowa), ochrzczonego w Zbylitowskiej Górze. Dalsze moje informacje są nieudokumentowane.

Ojciec mego dziadka: Józef Gielas (Gelas) syn Pawła i Teresy Boryczka.
Matka mego dziadka: Marianna córka Michała z domu Radlińskiego i Marianny Zimoń.

Chcę zebrać wszystkie informacje i dokumenty o moich przodkach i rodzinach skoligaconych z moją. Prace cały czas trwają a drzewko rośnie i rośnie, przybywa coraz więcej informacji. Jeśli więc jesteś w jakikolwiek sposób związany z wymienionymi tu nazwiskami, osobami, miejscowościami lub może rozpoznałeś kogoś KONIECZNIE DAJ ZNAĆ i prześlij (prośba) swoje informacje o przodkach rodziny Gielas (jest nas w Polsce tak mało, że uda się zebrać wszystkich w „drzewie genealogicznym”) być może dzięki Twoim wiadomościom uda się uzupełnić brakujące dane. Mam nadzieję, że poprzez ten list odnowimy rodzinne kontakty i odnajdziemy bliższych i dalszych KUZYNÓW.
Krzysztof Gielas
Mój adres: (akgielas@o2.pl)
akgielas

Dołączenie: 08 Mar 2010, 00:20

Powróć do Ciekawe linki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość